Преди започване на работа проверете следното: Ако отговорът е "Да"
Керемидите се полагат след изработването на дървената конструкция с/без
Дъсчена обшивка. За правилна и безпроблемна работа, Ви препоръчваме следната последователност:
Създаване на предпоставки за естествена вентилация
Ако дъсчената обшивка е изработена от OSB или хидрофобен шперплат, тя трябва да се прекъсне на разстояние около 10см преди билото. Върху контралетвите трябва да се постави надлъжно една ивица фолио, която да покрива отвора в дъсчената обшивка най-малко 10см и да го защитава срещу евентуално проникване на вода.
В зоната между зида на сградата и дъсчената обшивка трябва да се остави надлъжен отвор с размер от 3 до 10см, оформен с мрежа за вентилиране срещу проникване на птички и насекоми. През него ще влиза въздух, който ще излиза в областта на билото. Така се получава втора допълнителна вентилационна равнина под OSB или хидрофобния шперплат, защото те са пароНЕпропускливи материали.
Изработване и оформяне на стрехата като детайл
Ако детайлът на стрехата не епредварително зададен може да си изберете от примерните, предлагани тук, или да изготвите такъв, който е най-удачен за Вас. При направата на детайла трябва да се съобрази размерът на челната дъска и нейното позициониране във височина спрямо дъсчената обшивка. При детайлите с прекъсване на контралетвите и отвеждането на фолиото към улука нивото на челната дъска (с/без комбиниран елемент за вентилиране) спрямо дъсчената обшивка трябва да е 2 см по-високо от нивото на летвите (спрямо дъсчената обшивка), за да се осигури еднакъв наклон на всички редове керемиди.
Монтаж на отводнителна система
Поставят се скобите за улуците. Преди окончателното монтиране на улуците трябва да се монтира мрежа за вентилиране, ако е предвидена по детайл. Тази операция може да се направи и впоследствие. Зависи от отводнителната система.
Полагане на подпокривното фолио
Монтаж на контралетви - Полагат се задължително над носещите ребра като се фиксират с пирони или винтове през максимум 50см.
Монтаж на носещи летви - Полагат се летвите за първи ред керемиди на стрехата и последната летва при билото. Изчислява се Разстоянието от Горен до Горен Ръб на Летвите (РГГРЛ) и се монтират. Винаги се съобразявайте с наклона на покрива и минималното припокриване на керемидите. За монтиране на летвите в права линия използвайте шлагшнур. (маркиращ конец).
Монтаж на улами и ламаринени обшивки - Монтират се улами, ламарини за странично оформяне и съответните аксесоари за тях, ако има такива на покрива.
Монтаж на елементи на стрехата - Поставя се комбиниран елемент за вентилиране или мрежа за вентилиране с предпазна решетка против птици на стрехата, в зависимост от избрания детайл. Най-лесно, бързо и правилно се монтират комбиниран елемент за вентилиране и решетка против птици, като предварително се маркира линия с шлагшнур по външния ръб на челната дъска. По тази линия се поставя външния ръб на комбинирания елемнт или решетката против птици и през 20-25см се захваща с винтове или пирони с широка глава към челната дъска. Вижте детайли на стреха.
Разчертаване на скатовете и нареждане на керемидите - Определя се прав ъгъл спрямо стрехата, разчертават се скатовете през 90см и се поставят керемидите.Керемидите се режат по улами и маии. Препоръчва се рязането да не е на покрива. Рязаните керемиди се укрепват в областта на уламата.
Определяне нивото на билната летва и сух монтаж на капаците по билата и маиите - Монтаж на летводържатели и билна летва. Укрепване на всички рязани керемиди по маиите. Монтаж на материала за сух монтаж и капаците по билата и маиите. Керемидите трябва да са сухи и обезпрашени преди залепване на материала.
Обшивки с Вакафлекс или Изифлеш на комините и стените
Монтаж на допълнителни елементи и принадлежности, ако има предвидени такива
Окончателно почистване и предаване на покрива. Доброто изпълнение и представяне на покрива гарантира неговата добра визия и дълготрайност за клиента, което естествено се отразява на възнаграждението на строителя!